Kayseri Tırnak Mantarı Tedavi

Tırnak mantarı tedavisi
Tırnak mantarına dermatofitler adı verilen tek hücreli bir mantar neden olur. En sık görülen tırnak hastalığı türü olan tırnak mantarına genellikle ciltte, tırnağa temas veya dolaşım yoluyla oluşan bir mantar neden olur. Ayrıca sert bir yere vurmaktan çiviyi ezip zedelemek, ince ayak parmaklarıyla çok sıkı ayakkabılar giymek ve tırnakları çok derin kesmek de tırnak mantarına zemin hazırlar.

İletim yolları nelerdir?
Mantar bölgesinin kaşınması, mantarın yayılmasına neden olur. Kaşıma sırasında mantar oradan tırnaklara ve diğer bölgelere yayılabilir. Islak bir ortamda ya da yüzme havuzları, banyolar gibi yerlerde çıplak ayakla yürümek, yıkandıktan sonra ayakları yeterince kurutmamak ve bu nedenle ayakları ıslak tutmak, ayakkabıda terlemek, tırnak makası, havlu gibi eşyalar kullanmak risk nedenlerinden bazılarıdır. mantar. Bazı hastalıklar tırnak mantarına karşı direnci de azaltır: diyabet, zayıf bir bağışıklık sistemi, kullanılan bazı ilaçlar.

Bunun anlamı ne?
Tırnakta sararma, kalınlaşma, tırnak altında çukurlaşma, ufalanma ve hatta tırnağın deriden ayrılması gibi renk değişiklikleri sonuçlardan bazılarıdır. Mantar hasarlı tırnaklara yerleşme eğiliminde olduğundan, ayakları sıkıştıran küçük veya sivri ayakkabılar, bilinçsiz manikür ve pedikür veya tırnaklara darbe gibi travmatik durumlarda dikkatli olunmalıdır. Bu miktarlar çivi yapısını bozarak enfeksiyona daha duyarlı hale getirir.

Bu hangi şikayetlere neden olur?
Tırnak mantarı, tırnağın görünümünü ve şeklini bozar. Ayakta dururken bu olursa, hoş olmayan bir kokuya neden olabilir. Çatlak tırnaklara, kepek dökülmelerine neden olur. Tırnak mantarı olan kişiler ayakkabı giymekte, yürümekte veya uzun süre ayakta durmakta zorluk çekebilirler. Hatta onlara zarar verebilir.

Tedavi için neler yapılabilir?
Uygun şekilde tedavi edilmeyen mantarlar ilerleyebilir ve zamanla tırnak yatağına ve plakasına bulaşarak tırnağın köküne ulaşır. Bu, tırnak kaybına neden olabilir.

Merkezimizde bir ayak hastalıkları uzmanı tarafından yapılacak olan ayak tırnağı mantarının tedavisi sırasında kalınlaşmış ve mantarlı tırnak cihazları ile hastalıklı doku kalmayacak şekilde inceltilir. Etkilenen dokunun temizlenmesi, arkadan sağlıklı büyüyen tırnağın mantara bulaşmadan uzamasını sağlarken aynı zamanda tırnağın kalınlaşmasından dolayı ayakkabıdaki rahatsızlığı da ortadan kaldırır.

Mantar veya çeşitli nedenlerle kalınlaşan tırnakların görünümü tek seansta düzeltilir ve sonraki seanslarda kalınlığın artmaması ve tırnağın estetik açıdan hoş görünmesi için onikolite jel sistemi uygulanır. Böylece çivi yüzeyi özel bir jel ile kaplanır. Düzenli bakım sayesinde tırnak tekrar kalınlaşıp deforme olmaz, görünümünü korur.